„Radzyńskie modrzewie. Historia i legenda” czyli odsłonięcie pamiątkowej tablicy

Dwa modrzewie, stojące tuż obok pałacu Potockich od dawna już idealnie w pisują się w jego krajobraz. Od niedawna jednak wiadomo, że mają ponad 300 lat i są żywymi świadkami kolejno następujących właścicieli radzyńskiej perły.

W kwietniu br. rada miasta stosowną uchwałą uznała je za pomniki przyrody i nadała imiona – Konstancja i Stanisław. Z tej to właśnie okazji, w ramach obchodów 550-lecia Radzynia Podlaskiego, burmistrz miasta Jerzy Rębek odsłonił pamiątkową tablicę zamontowaną tuż obok modrzewi.

- Ta tablica to pewnego rodzaju gest, aby uchronić historię modrzewi przed zapomnieniem. To dzięki poprzednim właścicielom Radzynia mamy te przepiękne dziedzictwo, o które powinniśmy dbać jak najlepiej i starać się, aby odzyskało dawny blask – mówił włodarz miasta.

Podczas spotkania, odczytano także balladę w oparciu o legendę o modrzewiach autorstwa Anny Wasak, która także przybliżyła zebranym historię tych jakże wiekowych drzew.

 

Galeria:

https://radzyn-podl.pl/9-informacje/1966-radzynskie-modrzewie-historia-i-legenda-czyli-odsloniecie-pamiatkowej-tablicy.html