Radzyń otrzyma 22 mln zł na rewitalizację centrum i Pałacu Potockich. Powstanie w nim Muzeum Kultury Sarmackiej

Podpisanie preumowy na dofinansowanie kwotą 22 mln zł rewitalizacji centrum miasta z Pałacem Potockich odbyło się w Radzyniu 1 września. Obecny na tym akcie wicepremier Jacek Sasin zapowiedział, że w radzyńskiej „Perle Rokoka” powstanie Muzeum Kultury Sarmackiej. - To wielka chwila: dziś zaczynamy pisać nową kartę w historii miasta i regionu – mówił wicepremier.

Czytaj więcej...

Oranżeria w zespole pałacowo-parkowym w Radzyniu Podlaskim, czyli co mówią radzyńskie rzeźby Redlera o sztuce i śmierci...

Budynek oranżerii to perła rokoka, stanowi arcydzieło klasy europejskiej. Urzeka pięknem i harmonią. Budowla – podobnie jak pałac – jest dziełem Jakuba Fontany. Znajduje się we wschodniej części parku. Została wzniesiona ok. 1756 r. na planie dwóch krzyżujących się prostokątów. Korpus główny jest ustawiony frontem na południe, dobudówka mieści w sobie schody prowadzące na galerię części głównej, gdyż oranżeria za czasów Potockich pełniła rolę teatru.

Czytaj więcej...

Skąd się wziął Kozak na radzyńskim Pałacu Potockich? - czyli co mówią rzeźby Redlera o wojnie...

Równo 670 lat temu – 15 sierpnia 1649 roku miała miejsce bitwa pod Zborowem. Gdy wojska koronne pod wodzą króla Jana Kazimierza maszerowały na odsiecz obleganemu Zbarażowi (temat znany dzięki powieści i filmowi „Ogniem i mieczem”), zostały niespodziewanie zaatakowane przez Tatarów i Kozaków pod Zborowem.Tam – według przekazów - życie władcy ocalił Stanisław „Rewera” Potocki – pradziadek właściciela pałacu – Eustachego.

Czytaj więcej...

Rewitalizacja Pałacu Potockich celem priorytetowym województwa lubelskiego

Zarząd Wojewodztwa Lubelskiego wpisał rewitalizację radzyńskiego zespołu pałacowo-parkowego i centrum Radzynia na listę przedsięwzięć o priorytetowym znaczeniu dla strategii rozwoju województwa lubelskiego.

Stało się to na mocy uchwały podjętej dn. 9 lipca, aktualizującej dokument pn. „Przedsięwzięcia o priorytetowym znaczeniu dla realizacji celów Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2010 (z perspektywą do 2030 r.).” Na tej liście znalazła się zgłoszona przez Miasto Radzyń Podlaski propozycja przedsięwzięcia pn. „Poprawa stanu infrastruktury zespołu pałacowo-parkowego i obszaru miejskiego w Radzyniu Podlaskim".

Czytaj więcej...

Radzyńska Odznaka Turystyczna

Od początku lipca osoby odwiedzające miasto mają możliwość zdobycia Radzyńskiej Odznaki Turystycznej. Wystarczy przejść Miejski Szlak Turystyczny opisany w przewodniku Roberta Mazurka pt. „Spacerkiem po Radzyniu Podlaskim” i uzyskać potwierdzenie zwiedzania trzech obiektów – pałacu Potockich, oranżerii i kościoła Świętej Trójcy.

Czytaj więcej...

Punkt Informacji Turystyczno-Kulturowej w nowej siedzibie

Z początkiem wakacji Punkt Informacji Turystyczno-Kulturowej w Radzyniu Podlaskim zmienił swoją siedzibę. Na mocy porozumienia Burmistrza ze Starostą mieści się on teraz w pałacu Potockich, w pomieszczeniach po dawnej Radzyńskiej Izbie Regionalnej (wejście od strony suchego stawu).

Czytaj więcej...

„Spacerkiem po Radzyniu Podlaskim”

W radzyńskich księgarniach pojawił się przewodnik turystyczny Roberta Mazurka pt. „Spacerkiem po Radzyniu Podlaskim”. Zawiera on propozycję konkretnej trasy zwiedzania naszego miasta, która otrzymała nazwę Miejskiego Szlaku Turystycznego.

Przewodnik przeznaczony jest zarówno dla gości, którzy po raz pierwszy trafią do Radzynia, jak i dla radzyniaków, którzy chcą o nim dowiedzieć się więcej. Przy okazji autor zachęca wszystkich do zdobywania Radzyńskiej Odznaki Turystycznej, której regulamin znajduje się w środku.

Czytaj więcej...

Ciąg dalszy starań o środki na rewitalizację centrum miasta z Pałacem Potockich

W Urzędzie Miasta opracowywana jest fiszka, która wskazywać będzie na najważniejsze zadania do realizacji w ramach rewitalizacji centrum Radzynia wraz z Pałacem Potockich. - W ślad za tym, co przedstawił marszałek województwa Jarosław Stawiarski podczas pobytu w Radzyniu w dn. 7 maja na spotkaniu z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, podjęliśmy starania, by nasz wniosek na środki na rewitalizację centrum miasta wraz z Pałacem Potockich został przekazany do Urzędu Marszałkowskiego – wyjaśniał na sesji 17 maja burmistrz Jerzy Rębek.

Czytaj więcej...