Miasto prowadzi intensywną promocję

W ostatnich latach o Radzyniu, szczególnie o radzyńskim Pałacu Potockich, zrobiło się głośno, a to za sprawą wielkich sukcesów w plebiscytach oraz wzmożonej akcji informacyjnej.

Sukcesy w ogólnopolskich plebiscytach

W 2015 roku radzyński Pałac Potockich stał się sławny na całą Polskę po tym, jak nasza „Perła” zwyciężyła w plebiscycie na „7 Nowych Cudów Polski”, ogłoszonym przez „National Geographic Traveler”. Promocję, wartą 500 tys. zł otrzymaliśmy przy tym za darmo, ale nie bez wysiłku i nie przez przypadek.

Rozpoczęło się od rozmów Roberta Mazurka z Martyną Wojciechowską. Chodziło o zaproszenie globtroterki do Radzynia w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Wprawdzie nie doszło do ustalenia terminu jej wizyty w naszym mieście (głównie z powodów osobistych podróżniczki data wizyty była wielokrotnie przesuwana), ale zainteresowały ją naszym miastem, dzięki czemu Pałac Potockich znalazł się na liście kandydatów.

Mimo dyskusji, jaka się rozwiązała po tym fakcie w temacie, kto się przyczynił do sukcesu, przyznać należy, że gdyby nie rozmowy Roberta Mazurka z redaktor naczelną miesięcznika „National Geographic Traveler” z Martyną Wojciechowską, obycie z mediami i aktywność Roberta Mazurka, mobilizującego do głosowania na Pałac Potockich, takiego wyniku byśmy nie osiągnęli.

Dowodem jest kolejny plebiscyt opiniotwórczej instytucji, jaką jest Polska Organizacja Turystyczna. W 2017 roku ogłosiła i przeprowadziła plebiscyt „TOP 5 Zamki i Pałace”. Materiały, o jakie poprosiła nas POT, zostały przygotowane przez Annę Wasak i przesłane z Urzędu Miasta. Robert Mazurek czuwał nad tematem i w momencie ogłoszenia plebiscytu ruszył z ostrą jego promocją. Długo prowadziliśmy w konkursie, stąd Radzyń pojawiał się w wielu przekazach medialnych, ostatecznie zajęliśmy bardzo wysokie 2 miejsce w kraju w konkursie na najpiękniejsze zamki i pałace w Polsce!

Te dwa wyniki to wielki sukces, bo nasz pałac stał się znany; obecnie nie wypada – mówiąc o pałacach - nie wymienić naszej „Perły”.

Promocja w środowisku podróżników - dziennikarzy

O tym, że dzięki „Spotkaniom z Podróżnikami” Radzyń jest znany w środowisku podróżników i uważają oni za zaszczyt otrzymać zaproszenie do naszego miasta, mówił odsłaniając swoją tabliczkę Tomasz Michniewicz.

Kontakty podróżników z Radzyniem zazwyczaj nie kończą się po ich wyjeździe z naszego miasta. Za ciepłe przyjęcie odwdzięczają się, promując nasze miasto w różnych mediach, z którymi współpracują.

Jeden z gości – Stefan Czerniecki jako autor reportaży podróżniczych „Za siódmą górą” emitowanych w TV Republika powrócił do Radzynia, by zrealizować o naszym mieście nie jeden, ale cały cykl programów, głównie o Pałacu Potockich, które dały nam ogólnopolską, darmową promocję. Reportaże były kilkakrotnie powtarzane. Materiały do scenariusza zostały przygotowane przez Annę Wasak - rzecznika prasowego Urzędu Miasta.

Innym efektem wizyty Stefana Czernieckiego w naszym mieście był ciekawy artykuł z dziejów Radzynia – a konkretnie poświęcony radzyńskiej legendzie o kamieniu z odbitym kopytem - w „Gazecie Polskiej Codziennie” (nr 1715 z 5 maja 2017 r.)

W “Gazecie Polskiej” nr #29 (1301) z 18 lipca 2018 r. został opublikowany artykuł Jakuba Augustyna Maciejewskiego pt. “Pięć rezydencji magnackich, które trzeba zobaczyć”. Wymienione są tam: Królewski Wilanów,

Krzyżtopór w Ujeździe i kompleks pałacowy w Radzyniu Podlaskim, który określony został jako „jeden z najpiękniejszych pałaców rokokowych w Europie”, następnie - Zamek w Krasiczynie, Pałac w Puławach.

Zdarza się, że niektórzy przedstawiciele opozycji prychają lekceważąco na te fakty, bo pałac jeszcze nie jest gotowy na przyjmowanie gości… Trudno komentować tego typu wypowiedzi.

Do UM zwracają się różne podmioty, prosząc o informacje. Przesyłamy materiały, które są publikowane i w ten sposób promowane jest nasze miasto i jego zabytki. Dla przykładu – np. https://visiton.pl/miejsca-atrakcje-zabytki/zamki-i-zabytki/ad/7082-palac-potockich-w-radzyniu-podlaskim.html, gdzie znajduje się obszerny opis naszego zespołu pałacowo-parkowego, zaczerpnięty – za naszą zgodą - z miejskiego portalu.

Plenery fotograficzne, spotkanie twórców gier, prace o Pałacu Potockich na Akademii Sztuk Pięknych

Ci, którzy odwiedzają Radzyń, są pod dużym wrażeniem naszych zabytków. I zdarza się, że w różny sposób rozpowszechniają wiedzę o mieście, jego historii i wyjątkowych obiektach. Tak jest w przypadku plenerów fotograficznych czy innych organizowanych czy współorganizowanych przez Miasto i jego jednostki imprez. Dla przykładu: w 2017 roku zorganizowany został – dzięki przychylności Burmistrza Jerzego Rębka - turniej twórców gier komputerowych Palace Game Jam. W dużej mierze dzięki zorganizowaniu w pałacu impreza ściągnęła ponad 60 uczestników z różnych stron Polski. Informacje o spotkaniu i o Radzyniu informatycy rozpowszechniali w różnych formach w internecie. Poza tym efektem były dwie prace roczne związane z Pałacem Potockich, napisane na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Nieco przepracowane na styl dziennikarski fragmenty jednego opracowania, autorstwa Heleny Stiasny zamieściliśmy w „Biuletynie Informacyjnym Miasta Radzyń”.

Strona internetowa, obecność w telewizji

Nie omijamy żadnej okazji do promocji. Na stronie miejskiej można przeczytać o radzyńskich zabytkach i aktualnych wydarzeniach, skąd czerpią informacje m.in. dziennikarze różnych mediów. Ważne wiadomości rozsyłane są dodatkowo do różnych redakcji, stworzona została specjalna strona internetowa Pałacu Potockich (http://palac-potockich.pl/).

Radzyń jest często zapraszany i obecny w TVP Lublin – dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek oraz pracownicy Urzędu Miasta - rzecznik prasowa Anna Wasak i wiceburmistrz Tomasz Stephan wielokrotnie byli gośćmi programu „Poranek między Wisłą i Bugiem”, prezentując miasto, jego zabytki, wydarzenia kulturalne. Ekipa TVP Lublin w Radzyniu przygotowywała materiały na newsy do „Panoramy”. Jeszcze w roku 2015 od jednego z dziennikarzy usłyszałam: „Nareszcie jest tu z kim rozmawiać”.

Gadżety, książki, widokówki

Po zmianach organizacyjnych w Urzędzie Miasta, związanych z rezygnacją z pracy naczelnika Wydziału Promocji – Piotra Sławeckiego i przekazaniu działań promocyjnych Karolowi Niewęgłowskiemu, pojawiło się wiele gadżetów promujących miasto i jego zabytki.

Radzyński Ośrodek Kultury wydał dwie ważne pozycje: album z fotografiami Tomasza Młynarczyka oraz grafikami Antoniny Bożym-Rotari „Radzyń Podlaski. Nowy jest piękny, a dawny pełen tajemnic” oraz Anny Wasak „Radzyń Podlaski. Wielka historia małego miasta”.

Do działań promocyjnych miasta zaliczyć należy wydanie widokówek z obrazami dawnego Radzynia autorstwa wybitnego malarza Marka Leszczyńskiego. Ponadto piękno naszego miasta i jego bogatą historię ukazują i upowszechniają wystawy fotograficzne „pod chmurką”, wiele atrakcyjnych wzorów magnesów, jednodniówka – specjalne wydanie „Biuletynu Informacyjnego Miasta Radzyń” skierowana nie tylko do mieszkańców Radzynia, ale do wszystkich uczestników radzyńskich uroczystości. Atrakcyjne imprezy, w tym koncert, spektakle organizowane zazwyczaj na terenie zespołu pałacowo-parkowego i koncerty ściągają wielu uczestników z Radzynia, okolic, a nawet regionu, co przyczynia się do promocji miasta i jego zabytków.

Wsparcie tych, którzy promują nasze miasto

Miasto – na miarę swoich możliwości wspiera również inicjatywy, które nie są organizowane przez Miasto ani jego jednostki, ale promują Radzyń. Do nich należą m.in. koncerty Kameralnej Orkiestry Akordeonowej ARTI SENTEMO, która jest ambasadorem Radzynia już nie tylko w Polsce, dając koncerty w różnych atrakcyjnych miejscowościach w kraju – od Bałtyku po Tatry. Młodzi muzycy z kierującym zespołem Zbigniewem Czuryło wzbudzają zachwyt i sympatię oraz promują Polskę, w szczególności nasze miasto także za granicą - w Niemczech czy Włoszech, czego przykład mieliśmy niedawno, goszcząc włoską orkiestrę akordeonową w Radzyniu.