Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Radzyniu na dziedzińcu pałacu

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Sebastian DudaTen dzień zapisze się złotymi zgłoskami w dziejach Radzynia! 31 maja na zaproszenie burmistrza Jerzego Rębka nasze miasto odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Sebastian Duda. Ta historyczna wizyta Głowy Państwa miała związek z obchodami Dnia Samorządu Terytorialnego przypadającego 27 maja - w rocznicę pierwszych wyborów samorządowych. Podczas wspaniałego przemówienia, które następnie cytowały najważniejsze media w kraju, padło wiele ważnych i mocnych słów.

Spotkanie mieszkańców miasta i powiatu z Prezydentem odbyło się we wtorkowe popołudnie na dziedzińcu Pałacu Potockich. Przybyło na nie około 2 tys. osób (harcerze rozdali przybywającym 1,5 tys. chorągiewek, a i tak nie dla wszystkich wystarczyło). Dziedziniec zaczął wypełniać się radzynianami już od godz. 15.30. Licznie przybyły również media – oprócz lokalnych regionalne i ogólnopolskie, niektóre na żywo relacjonowały przebieg wizyty.

Od rana panował niepokój o to, jaka będzie pogoda – nasza "Perła" najpiękniej prezentuje się w pogodne dni. I choć od rana niebo było zasłonięte szarymi chmurami, z których siąpił deszcz, po południu się rozpogodziło, ukazał się błękit, przez chwilę na niebie pojawiła się nawet tęcza.

Prezydencka limuzyna dotarła do bramy wschodniej pałacu o godz. 17. Głowę Państwa entuzjastycznie powitali zebrani na placu, nad tłumem powiewało półtora tysiąca biało-czerwonych chorągiewek, podniosły się transparenty z napisami, m.in.: "Nasz Prezydent Andrzej Duda", „Na takiego prezydenta Polska czekała”, „Witamy w Radzyniu”.

Pierwszym punktem wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy było spotkanie z przybyłymi do Radzynia przedstawicielami Parlamentu, Województwa, samorządów, kapłanów. W tym gronie byli m.in. posłowie: Adam Abramowicz, Sławomir Zawiślak, Marcin Duszek, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, wicewojewoda Robert Gmitruczuk, burmistrz Radzynia Jerzy Rębek i wiceburmistrz Tomasz Stephan, przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, burmistrz Parczewa Paweł Kędracki, burmistrz Łukowa Dariusz Szustek, dziekan dekanatu radzyńskiego ks. prał. Roman Wiszniewski, proboszczowie radzyńskich parafii: ks. kan. Andrzej Kieliszek, ks. Henryk Och oraz ks. Henryk Prządka z Komarówki.

W tym czasie na dziedzińcu z mini koncertem wystąpiła Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo pod batutą Zbigniewa Czuryły. Jak zgodnie twierdzili uczestnicy spotkania, dzięki orkiestrze, która towarzyszyła całemu pobytowi Prezydenta w Radzyniu, spotkanie miało szczególną, radosną, chwilami także podniosłą atmosferę.

Całość uroczystości poprowadził radny Robert Mazurek.

Po kilkunastominutowym spotkaniu w wąskim gronie Dostojny Gość pojawił się na scenie rozstawionej przed korpusem głównym pałacu, witany entuzjastycznie brawami i „Polonezem Ogińskiego” w wykonaniu Arti Sentemo.

Prezydenta RP Andrzeja Dudę, później również szefową kancelarii Prezydenta - minister Małgorzatę Sadurską powitał burmistrz Miasta Radzyń Jerzy Rębek. -Dziękujemy, że jest Pan tu dzisiaj z nami, za to, że jest Pan zawsze blisko ludzkich spraw - mówił burmistrz Radzynia.- Dziękujemy za te przepiękne inicjatywy, z którymi Pan wychodzi na arenie krajowej, ale także międzynarodowej! Dziękujemy za troskę, jaką okazuje Pan nam, wszystkim zwykłym Polakom. Jestem przekonany - jak i wszyscy Państwo tu obecni - że wszelkie inicjatywy, które realizuje Pan wspólnie z rządem PR, pracującym pod kierownictwem pani premier Beaty Szydło, przyniosą pozytywne efekty, które będzie odczuwać wiele przyszłych pokoleń. Jesteśmy z Panem każdego dnia poprzez codzienną pracę - bo taka jest nasza powinność, taki jest nasz obowiązek wobec Ojczyzny. Panie Prezydencie! Lud podlaski to ludzie prostego serca, którzy w modlitwie i codziennej ciężkiej pracy wspierają Pana dziś i wspierać będą w kolejnych latach, w kolejnych kadencjach.

Następnie przemówienie wygłosił Prezydent RP Andrzej Duda. Wystąpienie Głowy Państwa było wielokrotnie przerywane oklaskami poparcia zgromadzonych na dziedzińcu pałacu (tekst przemówienia w osobnym materiale).

Przewidzianym i zapowiedzianym punktem spotkana były rozmowy z mieszkańcami miasta i powiatu przybyłymi na spotkanie. Prezydent wszedł w tłum i około godziny przebywał wśród zgromadzonych: rozmawiał, odpowiadał na pytania, pozdrawiał, rozdawał autografy, na życzenie także pozował do zdjęć – kontakty te miały niezwykle serdeczny charakter.

Na zakończenie wizyty zapytaliśmy Prezydenta Andrzeja Dudę, jakie wrażenia wywozi z Radzynia. - Doskonałe – odpowiedział Prezydent RP. - Przede wszystkim ogromnie dziękuję za to piękne, niezwykle serdeczne przyjęcie przez mieszkańców. Cieszę się, że mogłem zobaczyć pałac. Rzeczywiście jest perełką - chciałbym, żeby błyszczał jak perła. Powinien być wielką atrakcją turystyczną miasta, powinien przyciągać turystów. Na razie wymaga dużego wkładu pracy i wierzę w to, że będę mógł w tym pomóc. Będę na ten temat rozmawiał z Ministrem Kultury.

Na pytanie, jakie tematy poruszali uczestnicy spotkania w bezpośrednich rozmowach z Głową Państwa, prezydent Andrzej Duda wskazał dwa najważniejsze. - Mówili o tym, co jest mi znane i co jest moją wielką troską: o młodych ludziach, którzy wyjechali za granicę. Rodzice wyrażali pragnienie, by ich dzieci wróciły do Polski. Powtarzał się też temat infrastruktury drogowej. Radzynianie mówili, że chcieliby, żeby wreszcie były dobre połączenia drogowe z resztą Polski, a tego brakuje. Odpowiadałem, że to będzie w najbliższych latach realizowane, tym bardziej, że ten region Polski rząd rzeczywiście ma w bardzo dużym stopniu na względzie.

Fot. Tomasz Młynarczyk